MADEN KÖYÜ
Eski ismi ile Bazgiret olarak adlandırılan ve yeni ismi ile Maden Köyü olarak geçen köy, Artvin ili, Şavşat ilçesine bağlıdır. Kesin olarak bilinmemekle birlikte, Bazgiret adının vadideki bitki örtüsünden esinlenerek verildiği tahmin edilmektedir.

Karadeniz bölgesinin, Artvin ilinin Karçal Dağları doğusunda Şavşat ilçe hudutlarında İmerhev olarak da adlandırılan yörededir. Şavşata uzaklığı 27 km ve ortalama 1900 m yüksekliktedir.

Kamp için Köyde sınırsız imkanlar mevcuttur. Özellikle yaz, ilkbahar ve sonbahar aylarında köyden değişik yaylalara günlük geziler düzenlenebilir.

Köyün en ilgi çeken yönü, tüm sivil mimarilerin ahşap olması, gelenek ve göreneklerin, otantik yaşamın hala aktif bir şekilde devam ediyor olmasıdır.

Köyü ziyaret edenler kesinlikle memnun kalacaklardır. Artvin-Şavşat yolunda Şartul’dan Meydancik istikametine, Rabat, Cağlayan Köyü üzerinden gidilir. Artvin ve Şavşat otogarlarından dolmuşlar günlük seferler yapmaktadırlar.

MADEN VILLAGE
The village whose old name was Bazgiret is in Şavşat District of Artvin. It is thought that the name, Bazgiret, was given after the flora in the valley.

It is located in İmerhev region of Şavşat and in the east of Karçal Mountains. The Maden Village creek is born in Kotela Mountain which is 2500 m above sea level. It is 27 km away from Şavşat and 1900 m above sea level.

There are limitless opportunities to camp in the village. Day trips to the surrounding plateaus are organized especially in summer, spring and autumn.

The most interesting feature of the village is that all civil architecture are wooden and the traditions are still alive. The ones who visit the village will not regret it.

It is possible to go to Meydancık, Rabat and Çağlayan by turning into Şartul on Artvin-Şartul road. There are minibuses which go to the village every day in Artvin and Şavşat.