Uluslararası çevre örgütü Greenpeace Ülkemizin en büyük hazinesi olan güneş enerjisine dikkat çekmek üzere “Güneşe Yelken Aç” sloganıyla güneş enerjisi çalışmalarını destekleyen 1 Milyon güneş enerjili çatı projeleri kapsamında İlçemiz Şavşat’ın da aralarında bulunduğu Türkiye’de ki Sakin Şehirlerle Seferihisar’da buluştu.

Yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması ve tanıtılması amacıyla düzenlenen bu organizasyona Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanı Emirkan Kadir Durmuş katıldı.

Emirkan Kadir Durmuş; Öncelikle belediye başkanımız Sayın A. Sinan Öztürk’e ve Belediye meclis üyelerine Çocuk Belediyesi kurarak biz çocukları yarının büyükleri olarak değil, bugünün ortakları olarak ilçede yapılacak çalışmalarda fikirlerimizi söyleme, kendimizi en iyi şekilde ifade edebilme ve toplumsal ve çevre sorunlarına sahip çıkma olanağı sunduğu için çok teşekkür ediyoruz dedi.

Çocuk Belediye Başkanı: Türkiye Cittaslow ilçelerinin başkenti olan Seferihisar’da demir atan Greenpeace Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçıları) gemisinde Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER ve Greenpeace yetkililerinin Sakin şehirlere başlattıkları enerji seferberliğiyle ilgili yaptıkları sunumdan çok etkilendiğini, aldığı bilgileri çocuk belediyesi meclis toplantısında arkadaşları ile paylaşacaklarını ve Belediye Başkanı A. Sinan ÖZTÜRK’ ten Çocuk Belediyesi meclis üyesi arkadaşları ile birlikte güneşli günleri ümit ederek güneşi daha çok kullanmak için güneş enerjisi ile İlçemizde yapılabilecekler ile ilgili taleplerde bulunacaklarını ayrıca zekice ve etkili çözümler üretebilmeliyiz ki enerji üretimi ve çevreyi korumak gibi hedeflere ulaşabilelim dedi.

Belediye Başkanı A. Sinan ÖZTÜRK ise çevre bilincinin küçük yaşlarda başlaması gerektiği inancı ile Çocuk Belediye Başkanı’nın bu organizasyona katılmasının faydalı olacağını, gördüklerini ilçedeki diğer çocuklarla paylaşarak yenilenebilir enerji konusunda fikirler geliştireceklerini düşünerek katılımı gerçekleştirdiğini dile getirerek;

Bilindiği üzere dünyada yaşanan hızlı nüfus artışı ve kentleşme ile birlikte enerji ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Ekonomik ve sosyal gelişmenin en temel ihtiyaçlarından biri olan enerjiyi sürdürülebilir, güvenilir temiz ve ekonomik yoldan temin etmenin yollarını ararken ülkemizde de yenilenebilir enerji alanında önemli yatırımlar yapılmaya başlandı. Rüzgâr, güneş ve jeotermal vb. enerji kaynakları ile enerji üretimi ülkemizde hızla yayılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları hem istihdam yaratacak hem de enerji bağımsızlığına katkıda bulunacak yatırımlardır.

Belediye olarak bu kaynaklardan faydalanma yönünde adımlar atmayı planlamaktayız. Hükümetimiz bu konuda yapılan projeleri öncelikli olarak desteklemektedir.

Yenilenebilir enerji doğada var olan canlıların yaşam ortamını değiştirmeyecek enerji kaynaklarıdır. Sahip olduğumuz zenginliği bu toprakların insanlarıyla paylaşmalıyız dedi.

There are no comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Teemu Pulkkinen Authentic Jersey